Skip to content
Nederlandse Boekhistorische Vereniging
Nederlandse Boekhistorische Vereniging

  • Actueel
    • Nieuws
    • Evenementen
  • Jaarboek voor Nederlandse boekgeschiedenis
    • Jaarboekbijlagen
    • Jaarboekredactie
  • Uit het veld
    • Promotieonderzoek
    • Bookmarked – blogs van studenten
    • Boekenmolen – leden stellen zich voor
    • Publicaties
    • Boekenlinks
  • Organisatie
    • Bestuur
    • Jaarboekredactie
    • Jaarstukken
  • Word lid
  • Contact
  • English
Nederlandse Boekhistorische Vereniging

Lezing: Utrechts Psalter

Tiele Stichting, 22 november 201622 november 2016

Het Utrechts Psalter is het kostbaarste handschrift dat zich in een Nederlandse collectie bevindt; het is de trots van de Universiteitsbibliotheek van Utrecht. Het handschrift is bovendien een van de pronkstukken van de tentoonstelling Heilig Schrift. Tijdens de lezing in Museum Catharijneconvent op 29 november gaat kunsthistoricus Paul Bröker in op dit bijzondere handschrift.

 

 

De bijzondere waarde van het Utrechts Psalter is onomstreden. Het is in oktober 2015 opgenomen in het Memory of the World Register for Documentary Heritage van UNESCO. Het werd rond het tweede kwart van de 9e eeuw in Reims vervaardigd. Een psalter is een boek met psalmen. In het Utrechts Psalter is de tekst van alle 150 psalmen opgenomen. Boven de tekst van elke psalm is steeds, over de volle breedte van de pagina, een illustratie te zien die de inhoud van de psalm weergeeft.

Het tot leven wekken van de psalmen is geen gemakkelijke opgave, omdat het geen verhalende teksten zijn. Hoe moest de kunstenaar de smeekbeden van de psalmist om van zijn vijanden verlost te worden, zijn meditaties, zijn gebeden en lofredes in beeld brengen? Het gaat vaak om abstracte zaken. Toch is de verluchter erin geslaagd die abstracties in beelden om te zetten. Wie de tekst van een psalm kent, kan hele stukken van die psalm nog een keer ‘lezen’ aan de hand van de illustraties naar de letter.

Paul Bröker is kunsthistoricus en directeur van Helikon. De lezing vindt plaats op dinsdag 29 november van 14.00 uur tot 15.00 uur in het auditorium van het Museum Catharijneconvent en is gratis op vertoon van een geldig entreebewijs voor het museum.

Aanmelden kan tot uiterlijk een dag van tevoren vóór 17.00 uur via: info@catharijneconvent.nl of telefonisch: 030-231 38 35 (tijdens kantooruren van 9:00 -17:00 uur).

Boekhistorisch Nieuws

Bericht navigatie

Previous post
Next post
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Mail
  • YouTube

De Nederlandse Boekhistorische Vereniging (NBV) is er voor iedereen die het oude en het nieuwe boek in al zijn verschijningsvormen een warm hart toedraagt.

Over ons
Word lid

Evenementen

Geen evenementen
  • Alle evenementen
  • Recente berichten

    • Raak je niet uitgepraat over oude boeken? Kom kennismaken met de NBV
    • Programma Tiele-dag 2025
    • Call for Papers Jaarboek voor Nederlandse boekgeschiedenis 33
    • Excursie Huygens Museum
    • Controleer je abonnementsgegevens bij Abonnementenland

    boekenmolen boekpresentatie boekwetenschap bookmarked call for proposals congres excursie jaarboek jaarvergadering lezing publicatie symposium tentoonstelling tiele-stichting verslag

    Contact

    Nederlandse Boekhistorische Vereniging
    t.a.v. Lotte Savelsberg, secretaris
    p.a. Athenaeumbibliotheek, Klooster 12
    7411 NH Deventer
    E-mail: info@boekgeschiedenis.nl
    IBAN: NL92 INGB0005537064

    Volg ons

    • Facebook
    • LinkedIn
    • Instagram
    • Mail
    • YouTube

    Header-afbeelding

    detail uit Philips Galle (naar Jan van der Straat), Boekdrukkunst, gravure uit de reeks Nova reperta, ca. 1589 - ca. 1593. Amsterdam, Rijksmuseum, RP-P-OB-6835.

    ©2025 Nederlandse Boekhistorische Vereniging | WordPress Theme by SuperbThemes